REGULAMIN VII BIEGU GRANIĄ TATR 2024
- Promocja Podhala, Zakopanego i Tatr
- Popularyzacja zdrowego stylu życia, zapobieganie uzależnieniom wśród młodzieży i dorosłych
- Popularyzacja biegania długodystansowego oraz promocja turystyki aktywnej
- Popularyzacja bezpiecznych zachowań w górach
Biuro zawodów:
Justyna Żyszkowska Tel. 502 052 111
Monika Strojny Tel. 602 439 479 (kontakt także dla mediów)
Mail: tkn.tatrateam@gmail.com
Przygotowanie i zabezpieczenie trasy:
Mariusz „Gienek” Rogus Tel. 506 292 518
Tatrzański Klub Narciarski TATRA TEAM
ul. Piłsudskiego 63 A
34-500 Zakopane
NIP 736- 160-04-69
REGON 492921440
- Program ramowy
Czwartek (22.08.2024)
Godz. 19.00 - Odprawa wolontariuszy
Piątek (23.08.2024)
W godz. 11.00-20.00 - rejestracja zawodników, wydawanie numerów, pakietów startowych
Godz. 19.00 - OBOWIĄZKOWA odprawa zawodników ON-LINE oraz prezentacja Tatrzańskiego Parku Narodowego
Sobota (24.08.2024)
Od godz. 3.00 - zbiórka przy autokarach
3.10 - wyjazd pierwszego z autokarów z Zakopanego, kolejne wyjeżdżają co 10 minut aż do 3.40
Od 3.45 - weryfikacja sprzętu obowiązkowego, zdawanie depozytów na metę i wejście do ogródka startowego
4.30 - START
13.30 - planowane przybycie najlepszego zawodnika, wydawanie ciepłego posiłku na mecie
18.00 - wręczenie nagród
21.00 – limit mety, zakończenie zawodów
Niedziela (25.08.2024)
- Dzień rezerwowy -
- Miejsca
Biuro zawodów: Hotel Crocus, ul.Chałubińskiego 40, Zakopane
Wyjazd autokarów: parking przy ul. Bronisława Czecha 1, Zakopane - tuż przy rondzie Jana Pawła II
Start: Siwa Polana - Dolina Chochołowska
Meta: Nowy plac główny w Kuźnicach , Zakopane
- a) Dystans - 71 km
- b) Przewyższenia: około +5000 m/-4950m
Na trasie znajdują się dwa punkty odżywcze (Schronisko na Hali Ornak i Schronisko Murowaniec) oraz punkt tylko z napojami (Wodogrzmoty Mickiewicza)
Nie ma możliwości zostawienia swojego depozytu na punkcie odżywczym. Jeden depozyt zostanie zawieziony na metę w Zakopanem.
- Zawody odbywają się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad obowiązujących na terenie TPN, m.in.;
- zakaz schodzenia ze szlaku,
- zakaz wyrzucania śmieci,
- zakaz hałasowania,
- zakaz płoszenia zwierząt.
- Limit czasu ukończenia biegu wynosi 16 godzin 30minut (dokładny przebieg i profil trasy znajduje się pod zakładką Trasa).
- Obowiązują limity czasowe. Po ich przekroczeniu zawodnicy nie mogą kontynuować zawodów i są zobowiązani do oddania numeru startowego sędziemu
- Osoby, które nie zmieściły się w limicie na Hali Ornak i w Murowańcu powinny wrócić na własną rękę do Zakopanego (spod wylotu Doliny Kościeliskiej regularnie jeżdżą busy do Zakopanego, z Murowańca 1,5 godziny pieszo przez Dolinę Jaworzynki do Kuźnic)
- Na osoby, które nie zdążą na limit przy Wodogrzmotach Mickiewicza, będzie czekał bus na parkingu na Palenicy Białczańskiej (maksymalnie 2h od zakończenia limitu, zejście 40min asfaltem)
- W przypadku jeśli zawodnik wycofuje się w innym miejscu zobowiązany jest poinformować najbliższego sędziego i oddać numer. Jeżeli sędziego na danym odcinku nie ma, zawodnik obowiązkowo(!) telefonicznie informuje o zaistniałej sytuacji biuro zawodów (numer telefonu podany na odprawie online).
- Na trasie oprócz sędziów w wyznaczonych punktach (w odblaskowych kamizelkach) będą także nieoznakowani sędziowie lotni
- Podczas trwania zawodów zawodnik musi mieć na sobie koszulkę
- Na mecie będzie przeprowadzona wyrywkowa kontrola sprzętu obowiązkowego. Sprzęt może być także sprawdzany na trasie.
- Zakazana jest zorganizowana pomoc osób trzecich na trasie zawodów. Pomoc można otrzymać TYLKO przy punktach odżywczych (Hala Ornak, Murowaniec, Wodogrzmoty Mickiewicza) - w tzw. strefie pomocy. Osoby pomagające zawodnikowi nie mogą wchodzić do strefy dla zawodników, poza tym terenem będzie wyznaczona specjalna strefa pomocy.
- W razie stwierdzenia przez oficjalnego lekarza biegu, że zawodnik z powodów zdrowotnych nie jest zdolny do kontynuowania zawodów - nie może on brać dalszego udziału w rywalizacji. Oficjalni lekarze będą obecni na punktach odżywczych (oraz na mecie).
- Śmiecenie na trasie zawodów będzie karane dyskwalifikacją
- Na punktach odżywczych ze względów ekologicznych nie będzie kubków jednorazowych. Napoje będzie można wlać do swoich camelbacków, bidonów lub do kubka biegowego, który sugerujemy mieć ze sobą w wyposażeniu.
- Limity
Schronisko na Hali Ornak: godz. 10.30 (6h od startu)
NOWY LIMIT: Schronisko Murowaniec: godz.14.15 (9h 45min od startu)
Wodogrzmoty Mickiewicza: godz. 18.00 (13h 30min od startu)
Meta: godz. 21.00 (limit 16h 30min)
- Uczestnikiem VII Biegu Granią Tatr może zostać każda osoba spełniająca kryteria startu (poniżej), która do dnia zawodów ukończy 18 lat oraz posiada ważny paszport lub dowód osobisty.
- Aby wziąć udział w zawodach, każdy z uczestników MUSI mieć ukończone w limicie czasu, na pełnej trasie (klasyfikacja w wynikach) wybrane biegi górskie i na ich podstawie zebrane punkty kwalifikacyjne do dnia zapisów. Te punkty muszą być zebrane w maksimum trzech biegach w latach 2020-2024. Szczegóły dotyczące kwalifikacji znajdują się na stronie Organizatora: https://graniatatr.pl/aktualnosci/biegi-kwalifikacyjne-do-vii-edycji-w-2024r.html
- Każdy uczestnik zawodów musi podpisać oświadczenie, że startuje na własną odpowiedzialność, posiada ubezpieczenie obejmujące górską akcję ratunkową na Słowacji oraz że jego stan zdrowia pozwala mu na wzięcie udziału w zawodach.
- Pakiet startowy zawodnik może odebrać TYLKO osobiście. W biurze zawodów należy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz dowód ubezpieczenia.
- W biurze zawodów, na starcie, mecie oraz punktach odżywczych należy bezwzględnie przestrzegać aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.
- Zgłoszenia przyjmowane będą od 14 lutego od godz.12.00 do 18 lutego do godz.22.00. Z listy osób zapisanych wylosowanych zostanie 300 osób. Lista wylosowanych osób po weryfikacji punktów zostanie opublikowana 26 lutego 2024r.
- Limit startujących: 350 osób (w tym 50 miejsc do dyspozycji organizatora).
- Za ZGŁOSZENIE uważane jest prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej
- Wylosowane osoby mają 7 dni na uiszczenie opłaty startowej. Jeśli wpłata nie wpłynie na konto organizatora, miejsce przepada, a na listę zostaje zakwalifikowana pierwsza osoba z listy rezerwowej.
- Opłata nie jest ważna, jeżeli zawodnik nie zostanie zgłoszony elektronicznie, nie posiada punktów kwalifikacyjnych lub opłata została dokonana po terminie.
- Udział w biegach kwalifikacyjnych będzie weryfikowany na podstawie dołączonych linków do wyników w formularzu zgłoszeniowym.
- Członkowie klubu TKN Tatra Team oraz ratownicy TOPR są zwolnieni z wpisowego oraz wymogu zebrania punktów kwalifikacyjnych.
- Po zarejestrowaniu zgłoszenia, wylosowaniu i zaksięgowaniu opłaty startowej dane zawodnika (imię i nazwisko) zostaną opublikowane na liście zgłoszeń na stronie internetowej. W biegu biorą udział tylko zgłoszeni i opłaceni zawodnicy, widniejący na liście startowej.
- W przypadku rezygnacji zawodnika z udziału w Biegu to Organizator wpisuje na jego miejsce kolejnego zawodnika z listy rezerwowej. Nie ma możliwości przekazania swojego miejsca „osobie trzeciej”. W zależności od terminu rezygnacji, zwracamy odpowiednio:
- do 30.06.2024: 500zł
- do 31.07.2024: 300zł
- do 15.08.2024: 200zł
W przypadku rezygnacji z Biegu po 15.08.2024 nie zwracamy wpisowego.
- Dowód ubezpieczenia obejmującego akcję ratowniczą po słowackiej stronie Tatr (w wersji rozszerzonej o udział w zawodach, obejmujący także dzień rezerwowy 25 sierpnia 2024r.) należy dostarczyć Organizatorom w trakcie odbierania pakietu startowego w biurze zawodów w dniu 23 sierpnia 2024r. Brak ubezpieczenia na Słowację skutkuje niedopuszczeniem zawodnika do startu.
- Opłata startowa wynosi 450zł +100zł opłaty do TPN (opłata za udostępnienie terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego) - w sumie 550zł.
- W ramach opłaty startowej Organizator zapewnia:
- wstęp do Wspólnoty 8 Wsi i TPN
- ubezpieczenie NNW na czas zawodów (do 10.000zł)
- ciepły posiłek (dwa dania, także wegetariańskie), napój oraz owoce i ciastka na mecie
- worek na depozyt na metę
- przejazd autobusem na start oraz ewentualny transport busem w przypadku nie zmieszczenia się w limicie lub zejścia z trasy (wymienione w dziale Trasa - Limity)
- zabezpieczenie ratownicze na trasie
- napoje (woda niegazowana, izotonik, cola) oraz przekąski (owoce, ciastka) w dwóch punktach odżywczych na trasie plus w jednym tylko z płynami na Wodogrzmotach Mickiewicza
- puchary i nagrody (finansowe i rzeczowe) dla najlepszych
- pamiątkowe spodenki FINISHER marki Dynafit oraz medal - dla osób, które ukończą zawody w limicie czasu
Każdy uczestnik, podczas całego biegu, zobowiązany jest do posiadania:
- Plecaka lub nerki biegowej mieszczącej CAŁY SPRZĘT OBOWIĄZKOWY
- Pojemnika na wodę o pojemności przynajmniej 1 litra (sugerujemy mieć 2 litry płynów na każdy odcinek)
- Latarki czołówki wraz z dobrymi bateriami
- Włączonego i naładowanego telefonu komórkowego (z roamingiem)
- Dowodu osobistego lub ważnego paszportu
- Folii NRC o wymiarach przynajmniej 140 x 200cm
- Czapki lub chusty wielofunkcyjnej
- Kurtki wiatroodpornej z długim rękawem (może być bez kaptura)
- Gotówki w wysokości 30zł
- Bandaża elastycznego i opatrunku jałowego
- Numeru startowego (przypięty z przodu, na piersi lub w pasie, zawsze widoczny!) - dostarczony przez organizatora
- Mapy trasy – w wersji na telefon komórkowy, PDF, wydrukowanej lub tracka GPX
- Urządzenia GPS - dostarczonej przez organizatora.
BRAK którejkolwiek rzeczy z listy obowiązkowej w trakcie zawodów (od startu do mety) skutkuje dyskwalifikacją zawodnika lub przyznaniem kary czasowej. Wyjątek stanowi wydanie gotówki na trasie.
Na odprawie w przeddzień zawodów zostanie ogłoszona ostateczna lista sprzętu obowiązkowego. W razie bardzo złych prognoz niektóre części wyposażenia zalecanego, będą obowiązkowe. W związku z tym należy mieć je ze sobą w Zakopanem.
Wyposażenie zalecane:
- Kurtka wodoszczelna z kapturem - obowiązkowa w razie bardzo złych prognoz
- Druga warstwa z długim rękawem (cienki polar lub inne) - obowiązkowa w razie bardzo złych prognoz
- Długie spodnie wiatroodporne - obowiązkowe w razie bardzo złych prognoz
- Kije trekingowe (teleskopowe lub jednoczęściowe). Wolno ich używać od Schroniska w Dol.Chochołowskiej (od 8km trasy). Na starcie kije muszą być przymocowane do plecaka lub nerki, grotami na dół
- Kubeczek biegowy wielorazowego użytku o minimalnej pojemności 150ml (do używania na punktach odżywczych)
- W Biegu Granią Tatr przeprowadzona zostanie klasyfikacja Open Kobiet i Mężczyzn, oraz klasyfikacje w kategoriach wiekowych:
Senior - K i M - (18-39 lat)
Masters - K i M - (40-59 lat)
Weteran - K i M - 60+ (powyżej 60 lat)
2. Punkty w Mistrzostwach Polski Skyrunning i Pucharze Polski Skyrunning przyznawane są według zasad Mistrzostw i Pucharu.
3. Warunkiem odebrania nagrody jest obecność zawodnika na oficjalnym zakończeniu imprezy.
4. W rywalizacji OPEN nagrody finansowe otrzymuje troje najlepszych zawodników i zawodniczek. Nagrody rzeczowe otrzymuje pierwszych 5 zawodników.
- Zawody odbędą się bez względu na warunki pogodowe, jednakże ze względów bezpieczeństwa, w porozumieniu z TOPR, Organizator może zmienić, skrócić trasę lub przesunąć zawody na dzień rezerwowy, którym jest niedziela - 25 sierpnia 2024 roku. W sytuacji przerwania zawodów klasyfikacja zawodników nastąpi na podstawie tzw. międzyczasów (w trzech punktach odżywczych - pomiar elektroniczny) lub ostatnich czasów spisanych przez sędziów na trasie.
- W sytuacji kryzysowej (szczególnie: burze na dużym obszarze) zawody mogą zostać przełożone na inny termin. Zawodnikom nie przysługuje zwrot wpisowego.
- Ze względu na bliskość granicy państwa uczestnicy muszą posiadać cały czas przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
- Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Za zejścia ze szlaków (skracanie trasy) i wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami, zawodnik zostanie zdyskwalifikowany.
- Organizator nie zapewnia noclegów.
- Zawodnicy startują na własną odpowiedzialność.
- Ogólne warunki ubezpieczenia NNW będą dostępne do wglądu w biurze zawodów.
- Interpretacja regulaminu należy do Organizatora.
Zakopane, 8 lutego 2024r.